Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Alışveriş sepetiniz boş!
Filtreleme
 • Fiyat
  TL - TL
 • Batarya
  0
  0
 • Marka
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Kalınlık
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Atomizer
  0
  0
  0
  0
  0
 • Batarya
  0
  0
  0
  0
 • Nikotin miktarı
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Renk
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Atomizer
  0
  0
  0
  0
  0
  0

Elektronik Sigara Zararlı mı ?

Bu 21. yüzyılın en önemli sağlık buluşlarından biri olabilir ve her yıl bir milyon hayat kurtarabilir. ( WHO - * Dünya sağlık örgütü )

2017 haberleri : http://eczagundem.com/elektronik-sigaralarin-uzun-sureli-kullanimda-etkileri-ile-ilgili-ilk-arastirma-yayinlandi/ 

sigarayı bırakıp elektronik sigaraya geçenlerde kanserojen madde seviyesi;  %97.5 oranında düştüğü tespit edilmiştir. 

İngiltere Halk Sağlığı (Public Health England) tarafından yapılan yeni araştırma, AĞUSTOS 2015,  Tamamen fiziksel kanıtlara ve bilimsel araştırmaya dayanan bu resmi rapora göre elektronik sigaralar normal sigaralardan %95 daha az zararlı.  

Orijinal rapor :

 https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/454516 

Bu konu çok tartışılıyor, bana da çok soru geliyor, uzun uzun yazmayacağım, olabildiğince kısa tutacağım, ama lütfen okuyun... 

Normal sigaranın zararını nikotine odaklamak tütüncülerin yaydığı bir aldatmacadır, nikotin tartışması ile sigaradaki asıl zararları saklamaya çalışıyorlar,

Sigarada en çok zararlı 2 şey katran (zifir) ve karbonmonoksittir. Katran, sigara ağzına tuttuğunuz peçeteyi bie 1 nefeste sapsarı yapar, bir de ciğerlerinizi düşünün. Karbonmonoksit ise yanma sırasında ortaya çıkan çok zehirli bir gazdır , hücre ölümüne yol açar, soba - şofben zehirlenme ve ölümlerini sebebi bu gazdır.

Esigarada bu 2 önemli zehir yoktur. Isınma yöntemi ile Buhar çekersiniz, katran bulunmaz ve yanma olmadığı için de karbonmonoksit sıfırdır. 

Tabii ki elektronik sigara dağlardaki tertemiz hava kadar masum değil , ama sigaraya göre bir melek.. hatta büyük şehirlerdeki egzoz dumanı soluduğumuz havadan bile masum ve temiz , uçakla özellikle yurtdışından gelirken istanbula iniş sırasında alınan ekşi pis bir koku vardır - içindeyken hissetmediğimiz ama sürekli soluduğumuz pis şehir havası, sürekli soluduğumuz hava o işte...

Olumsuz raporlar var tabii ki, içinde toksit madde olabileceği vs. gibi, ama bu raporlarda hiçbir zaman normal sigara ile kıyaslama yapılmıyor - sadece "esigara karalama kampanyası" yapılıyor, ve kimlerin desteklediğini de biliyoruz... tütüncüler tabii ki, çok aboneleri var, çok paraları var, bunu kaybetmemek için istedikleri yerde istedikleri yazıyı yayınlatabiliyorlar..

31 Mayıs 2014 de WHO (World Health Organization) yani Dünya Sağlık Örgütü, sigara yerine elektronik sigarayı tavsiye etti, yılda 5 milyon kişinin hayatını kurtarabileceğini ve mucize bir buluş olduğunu belirtti , ama tüm "olumsuz sözde haberleri" boy boy yayınlayan gazetelerimiz bu haberi nedense yazmadı ,sadece VATAN gazetesi yayınladı.  Habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

http://t24.com.tr/haber/dunya-saglik-orgutu-sigara-yerine-elektronik-sigarayi-tavsiye-etti,259755

Buyrun size başka bir örnek :

İngiltere hükümeti esigarayı açık bir şekilde destekliyor. Sebebi , esigara kullanıldıkça vatandaşın sağlık harcamalarının azaldığını ve tasarruf edildiğini açıkça görmeleri, ingilterede tanıdığı olan araştırsın.. havaalanına bile esigara köşesi açıldı - Heathrow da..

ingiltere hükümetinin raporu : sağlık bakanlığının tütün kullanımını azaltma -

" sağlık riski oluşturan zararları azaltma" başlığı altında esigarayı desteklediğini açıkladığı rapor.. link aşağıda... https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/311887/Ecigarettes_report.pd


sunumda esigaranın da zararları olabileceği belirtiliyor , ama normal sigara ile kıyaslanamaz bile...

Bu raporun yeni ve genişletilmiş hali Ağustos 2015 de yayınlandı , link en üst satırlarda...

 

 

ÖZET :

sigara içmiyorsanız esigaraya başlamayın.. 

sigara içiyorsanız ve bırakamıyorsanız hemen esigara kullanmaya başlayın, karalama kampanyalarını kafaya takmayın.. sigarayı bırakın...

yapabiliyorsanız esigarayı da yavaş yavaş azaltarak bırakın... 

 

Bu konuda yapılmış en kapsamlı araştırma : Bağımsız RAPOR : 

Elektronik Sigara Buharında Bulunan Kanserojen Madde ve Toksin Düzeyleri

ÖZET

Önemi:  e-sigara olarak da bilinen elektronik sigaralar, geleneksel sigaraları taklit eden ve tütün yakmadan nikotin alımını sağlayan cihazlardır. Bu cihazlar, toksinlere maruz kalmadan güvenli bir şekilde nikotin ihtiyacımızı karşılamak amacıyla tasarlandı. Bu nedenle e-sigara buharındaki doğal kimyasal aktivite değerlendirilerek toksisite testleri yapıldı. www.esigaraal.com .Bu çalışmanın amacı, potansiyel olarak toksik olan ve karbonil, uçucu organik bileşenler, nitrozamin ve ağır metaller gibi kanserojen bileşenler içeriği bakımından e-sigara buharını incelemektir.

Malzeme ve Yöntem:

Buhar 12 farklı marka e-sigara, referans ürün olarak tıbbi nikotin solutucu alet(astımlıların kullandığı cihaz gibi), kontrollü koşullarda sigara dumanı çıkaran makine kullanılarak üretildi. Seçilen zehirli bileşenler buhardan katı veya sıvı halde elde edildi ve kromatografi ve spektroskopi yöntemleriyle analizi yapıldı.

Sonuç:

e-sigara buharında bazı zehirli maddeler bulduk. Bulunan zehirlerin seviyeleri geleneksel sigaralara oranla 9 ila 450 kat daha düşük çıktı.

Değerlendirme:

Bulgularımız, e-sigara’nın normal sigaraların yerine kullanımını destekler durumdadır. Çünkü seçilen tütün bazlı zehirli maddelere maruz kalma ihtimali e-sigaralarda oldukça düşüktür. Bu nedenle-sigarayı bırakmak istemeyip de-sigaranın zararlı etkilerini azaltmak isteyen içiciler için e-sigara daha fazla akademik çalışmayı hak ediyor.

GİRİŞ

Elektronik sigaralar, normal sigaraları taklit ederek nikotin alımını sağlayan cihazlardır. Tip olarak bildiğimiz sigaraya benzeyenlerin çoğunlukta olmasına karşın kaleme, tornavidaya ve hatta mızıkaya  benzeyenleri dahi vardır. E-sigaralar tek kullanımlık kartuşların içerisinde nikotin çözeltisi içerirler. Bu kartuşlar, içerisindeki çözelti bittiğinde ya değiştirilir ya da kişi tarafından tekrar doldurulur. Tütünün yandığı düz sigaralarla karşılaştırma yaparsak, e-sigaralar nikotin çözeltisini ısıtıp buhara dönüştürür. Tütün yapraklarından elde edilen işlenmiş ve saflaştırılmış nikotin, su ile gliserin ve propilen glikol karışımına katılarak buhar elde edilir. Nikotin, solumayla birlikte solunum sistemimize oradan da emilerek kan dolaşımımıza katılır.

e-sigara satıcıları ürünlerinde hiçbir zararlı maddenin olmadığını temin eder. Zarar vermemekten kasıt ise zehirli düzeyde nikotin alımına maruz kalınmaması ve alınan nikotinin içerisinde hiçbir zararlı bileşenin olmamasıdır. E-sigaralar yeni çıkmış sayılırlar bu nedenle zehir ihtiva etmesi bakımından çok sayıda test yapılması gerekir. Günümüzde e-sigara buharının zararlı kimyasallar içerdiğine de zararsız olduğuna da dair kanıtlar oldukça sınırlıdır. Ağustos 2008’de, “Bulaşıcı olmayan hastalıklar ve akıl sağlığı” bölümü genel müdür yardımcısı Ale Alwen: “Elektronik sigaralar nikotin bağımlılığı için kanıtlanmış bir tedavi yöntemi değildir.” Dedi. www.esigaraal.com Dünya Sağlık Örgütü bu ürünlerin güvenliliğini ve etkilerini onaylayacak bir bilimsel kanıta sahip değil. Buna rağmen DSÖ elektronik sigaraların sigara bırakmada faydalı olabileceğini de göz ardı etmiyor. Bunu da öğrenmenin tek yolu e-sigarayı test etmektir. DSÖ’nün Sigarayla Savaş Bölüm müdürü Douglas Bettcher, sadece klinik testler ve toksisite analizlerinin e-sigara kullanımının uygun olup olmayacağına izin verebileceğini söyledi. Şimdiye kadar yapılan testlerin büyük çoğunluğu kartuş(bildiğimiz kartomizer) ve nikotin dolum sıvılarının kimyasal analizlerinden ibaret. Sonuçlar gösteriyor ki, bu e-sigara kartuşları ya hiç potansiyel zararlı madde ihtiva etmiyor ya da eser(trace=iz) miktarda nitrozamin, asetaldehit, aseton ve formaldehit gibi potansiyel zararlı bileşenler içeriyor. Ancak, e-sigara kullanmak için kartuşu ısıtıp buhar üretmemiz gerektiğinden, buhar üretimi esnasında sıcaklığa bağlı kimyasal reaksiyon sonucu yeni bir kimyasal bileşen üretilebilir. Normal sigarada da bu tarz olaylar yaşanır. Tütün yandığında sıcaklığın etkisiyle bir miktar zehirli yeni bileşik oluşabilir. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi Sağlık departmanının yürüttüğü testler e-sigara buharında eser miktarda nitrozamin ve dietilen glikol bulunduğunu gösteriyor. Bu testler gerçek e-sigara kullanımı taklit edilerek yapılmıştır.

Biz analitik yöntemler geliştirip farklı marka ve tipte e-sigara kullanarak üretilen buharın seçtiğimiz bileşik bakımından yoğunluğunu ölçtük. Üstünde en çok çalıştığımız 4 önemli grup, sigarada bulunan 4 önemli toksik bileşik grubudur. Bunlar: Karbonil bileşikler, uçucu organik bileşikler(VOC), tütüne özgü nitrozaminler ve metaller.

Ürünler Ve Yöntem

Elektronik sigara ve referans ürün Nicorette inhalatör ( nikotin için kullanılan manüel tibbi puff ürünü ) Şu anda ürünlerin ana satış kanalı daha çok internet olması sebebi ile biz de internet kanallarında ürünler için fiyat karşılaştırması yaptık, online pazar (Allegro.pl açık artırma siteleri vs incelendi) , Internet forumlarından e–sigara kullanıcılarının Polonya içinde bahsettiği en popüler markaları belirledik. Aramamız Polonya web sayfaları için sınırlıydı. 30 marka tespit edildi. Markalar Google.pl sayfasından aldıkları öncelik sayısına göre sıralandı , www.esigaraal.com , en çok tercih edilen 30 model için sonuç olarak 11 esigara markası belirlendi ve İngiltere'den alım yapılan bir ürün çalışmaya ilave olarak dahil edildi. Tüm belirlenen modeller internet üzerinden satın alındı. Çalışmada kullanılan ürünlerin özellikleri Tablo 2 de gösterilmiştir .

Ürünler için yine uygun atomizer – kartuşlar aynı ilgili markalardan kullanıldı. Hepsi internet üzerinden satın alındı, hepsi yüksek denebilecek 16 -18 mg nikotin oranı ile seçildi. Referans cihazımız “nicotine inhalator”, Polonya Johnson&Johnson firmasının “ Nicorette 10 mg” ürünüydü, bu ürün de lokal ecza deposundan temin edildi .

Hem refesans ürünümüz inhalatör hem de esigaralarda duman – buhar üretimi için Polonya –lodz teknik üniveristesinde üretilen “sigara içim makinesi PALAZBOT” kullanıldı . Bu ürün daha önce bahsettiğimiz bilgisayar kontrollü tek piston benzeri – ayarlanabilir oranda duman emme makinesiydi. www.esigaraal.com,  Maalesef standart laboratuvar ortamında seçilen örnek e-sigaralardan test standartlarına yetecek (standart ISO 3808) normal sigara gibi duman elde edilememesi sebebi ile daha önce de esigara kullandıklarını beyan eden 10 kullanıcıdan yardım alındı.

1 aydan daha uzun bir süre boyunca benzer içim standartlarına bağlı kalındı : duman çekme süresi 1,8 sn , 2 puf arasında bekleme 10 sn, duman çekme hacmi 70 ml, ve her bir seans için toplam puf sayısı 15 . www.esigaraal.com, Farklı 10 elektronik sigara serisinde 5 er dakika ara ile 15 er puf olmak üzere, toplamda 150 puf. Her bir elektronik sigara süregelen 3 gün içinde 3 er kez test edildi , her akşam bataryaları şarj edildi. Test sırasında çıkan buhar görülebilir düzeydeydi.

Tabloda görüldüğü üzere sigarada ve esigarada bulunan benzer maddeler esigarada 9 ila 450 kat daha az bulunmaktadır, bunun yanısıra katran ve korbonmonoksit gibi maddeler esigarada hiç bulunmamaktadır. 

 

Formaldehit : Diğer ismi Metanal'dir. Formaldehit CH2O formülüne sahip bir organik bileşiktir. Piyasada birçok ürünün içinde son kullanım tarihini uzattığı için kullanılmaktadır.

yapıştırıcılar, halı alt kaplamaları, sigara dumanı, kozmetikler, bazı perde malzemeleri, boyalar, yer cilaları, sıvı yakıt yakan ev aletleri, tahta,doğal gaz, likit ev temizlik malzemeleri, ev halı ve döşemeleri, işaret kalemleri(markör) kağıt ürünleri, mobilya, halı, döşeme ve tuvalet temizlik malzemeleri, banyo kaplama malzemeleri, vinyl yer kaplamaları, tuvalet temizleme malzemeleri ve duvar kaplamalarında da bulunuyor..

Birçok sampuanlarin icinde , çok marka marka dis macunun muhteviyat listesinde vardır..Formaldehidin amonyak ile reaksiyonundan urotropin adında bir böbrek ilacı elde edilir.

bu gazın bulunmadığı bir ev düşünülemez. sigara dumanından,borusuz katalitik ve gazyağı yakan sobalara, boyalardan tutkal ve kaplama ürünlerine, yapıştırıcı ve boya soyuculara kadar sayısız malzemede formaldehit tek başına ya da diğer kimyasal maddelerle birlikte bulunur. www.esigaraal.com,  hatta, uzun süreli ütü kalitesi sağlamak için bazı giysi ve kumaşlarda bile formaldehit bulunuyor.

evlerimizdeki en önemli formaldehit kaynağı, yapıştırıcı olarak "ure formaldehit" içeren sıkıştırılmış tahtadan yapılan yer döşemeleri, dolap, dolap rafları, duvar kaplamaları, mobilyalar, oda spreyleri, kumaş dokumalar, ev temizliğinde kullanılan çeşitli sıvılar, döşeme cilaları, duvar kağıtları, halı ve boyalardır.

mobilyaların havaya formaldehit yaymaları eşyanın eskiliğine, evin ısı ve nemine göre değişir, eşya ne kadar yeni ise, formaldehit yayımının o kadar fazladır.yeni arabalar, yeni evler, yeni mobilyalar, www.esigaraal.com,  yeni elbiseler ve yeni olan daha pekçok şeyden soluduğumuz ve koklamaktan tuhaf bir zevk aldığımız tüm o kokular, formaldehit kokusudur.

Hastenelerde aldığımız koku da budur.. brezilya fönü denilen, saçların 6 ay düz olmasını, bakımlı görünmesini sağladığı iddiası olan şahane icatta da bu kullanılır,  bu arada elma ve armutta doğal olarak bulunur..

Acetaldehyde ( ethanal - ethanol) :Etanol, etil alkol veya bitkisel alkol; renksiz ve yanıcı bir kimyasal bileşik. Alkollü içeceklerde kullanılan tek alkol türüdür. Ayrıca bir kısım vitamin – ilaç gibi şuruplarda çözücü olarak kullanılmaktadır.

Akrolein : sentetik reçinelerin yapımında kullanılan zehirli bir maddedir., sigara dumanında bol miktarda bulunur., özellikle göze çok zarar verir, hücre zehirlenmesine de yol açar, göz yaşartıcı gaz olarak da kullanılan bir maddedir, aynı zamanda bu madde birinci dünya savaşında kimyasal silah olarak kullanılmıştır.

Toluen : Hippürik asit olarakda adlandırılır. Sürekli bitkisel olarak beslenen insanların idrarlarında yüksek dozda rastlanması ilginç bir veridir, birçok organik madde için çok iyi bir çözücüdür. Ama tepkime sonrası ortamdan uzaklaştırılması biraz zor olmaktadır. Benzen'in aksine kanserojen olmaması, sanayide de çözücü olarak daha çok tercih edilmesine olanak sağlar. Kuvvetli oksitleyicilerle ve kuvvetli asitlerle şiddetli reaksiyona girer. Üzerindeki metil gurubu tolüeni benzene göre 25 kat daha reaktif yapar. Endüstriyel üretimi fosil yakıt kaynaklarından olduğu için nispeten ucuz olarak büyük miktarlarda üretilebilir. Dünyanın yıllık toplam toluen üretimi yaklaşık 12 milyon tondur.

NNN -NNK : kanserojen nitroamineler : kozmetik , lastik, latex gibi malzelemelerde bulunuyor. Sigaraya oranla NNN esigarada 450 kez daha az.

Bulunan tüm maddeler adı üzerinde toksindir, lakin tüm zehirler etrafımızı zaten sarmış durumda , büyük şehirlerde koklanan havadaki bileşenleri bir araştırınca şehirden kaçası geliyor adamın.. bunların mühim olanı yayınlanan insan üzerindeki sağlık aşım değerleri.. normal sigara bile bu eşik değerinin altında ki , esigarada en yakın 9 kat daha az zararlı toksit var.. tabi sigarada bunların dışındaki katran vs. maddeleri unutmayalım..

Tablo 4 de görüldüğü üzere ; esigara buharında normal sigaraya oranla 9- 450 kat az miktarda toksik maddeye rastlanmıştır. E-sigara içmek içen kişiyi (yanı zamanda buharlamak - VAPİNG) normal sigara ile (9 da 1 oranında) kıyaslanabilecek derecede daha az kanserojen formaldehidrat a maruz bırakmaktadır ve bu madde tıbbi inhalatörlerde de benzer miktarlarda bulunmaktadır. www.esigaraal.com, Sigara içimi ile önemli ölçüde kalp ve damar hastalıklarına sebep olan Akseloin maddesi de e-sigarada 15 kat daha azdır. E-sigaradaki Diğer toksik metal ve aldehitler, herzaman kullanılan normal tıbbi ürünler ile karşılaştırılabilecek miktardadır.

Araştırmanın sonucu esigaranın - normal sigaranın zararlarından korunmak için kullanılabileceğini desteklemektedir. Normal sigaradan esigaraya geçilmesi , sigaradaki toksit kimyasalların sağlığımıza verdiği zararları azaltacaktır. Tabi bu tezin ispatlanması , e-sigara kullananlar üzerinde daha detaylı araştırmaları da gerektiriyor.

Araştırmamızdaki en büyük sınırlama, esigara içim aralığı ve sıklığıdır, deneyimizdeki esigara kullanımı normal kullanıcıların kullanım şekli ile örtüşmeyebilir, esigara kullanıcılarının daha uzun ve derin puf çekme şekilleri veya içim miktarı değiştikçe maruz kalınan kimyasal miktarları da değişebilir. Geleneksel Sigara test makineleri ile yapılan test sonuçlarında, normal sigara tiryakileri için de aynı durum geçerlidir. www.esigaraal.com, Diğer bir sınırlama ise bizim sadece 12 markayı test edebilmemiz ama pazarda sayısız farklı markalı ürünün bulunması ve bunların kalitesi hakkındaki yetersiz bilgimizdir.

SONUÇ:

E-sigara dumanında potansiyel toksik maddeler bulunmaktadır, lakin esigaradaki bu toksik maddeler normal sigara ile kıyaslandığında 9 ila 450 kat daha az ve hatta birçok tıbbi ürünlerle karşılaştırıldığında ise yakın oranlardadır. www.esigaraal.com , Bulgularımız, esigara ile tütün mamulleri tiryakiliğinden uzaklaşmak , tütün ve benzeri ürünlerin toksik zararlarından da önemli miktarda uzaklaşılacağını desteklemektedir. Sigarayı bırakamayanlar için e-sigara ürünleri zarar azaltıcı stratejidir , daha detaylı çalışmalara da gerek duyulmaktadır.

NOT: Siz yine de bana inanmayın lütfen kendiniz de araştırın...gerçeği göreceksiniz...  www.esigaraal.com / temizbuhar.com

 

İletişim
 • Y.içi kargo Çekmeköy Şube
 • 539 662 14 28
  Elden teslim ve Kapıda Ödeme Yoktur
 • [email protected]
  #
Şu anda bu ürün stoklarımızda yoktur. Ürün geldiğinde haber almak için aşağıdaki bilgileri doldurunuz..

İsim
Mail