Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Alışveriş sepetiniz boş!
Filtreleme
 • Fiyat
  TL - TL
 • Batarya
  0
  0
 • Marka
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Renk
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Kalınlık
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Batarya
  0
  0
  0
  0
 • Nikotin miktarı
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Atomizer
  0
  0
  0
  0
  0
 • Atomizer
  0
  0
  0
  0
  0
  0

Elektronik sigaralar -piller patlar mı?

Not: bu yazıyı derleyen Sayın Ecz. Hasan Günel e teşekkür ederiz.

Elektronik sigaraların her zaman patlama riski varmış gibi yanlış bir algı var. Bu risk tamamen kullandığınız ürünün kalitesine ve nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Elektronik sigaraların temel 3 parçaları şunlar: Batarya, likit haznesi, rezistans.
Likit Haznesi: İçerisinde likiti ve rezistansı barındıran kısım.
Rezistans (Coil): Isınarak likiti buharlaştıran parça.

Elektronik sigaraların bataryası, marketten satın aldığınız şarjlı pillerden çok da farklı değiller. Sadece kapasiteleri genelde biraz daha fazla. Aslında her batarya patlayabilir, telefonlarda da batarya patlama haberleri oldukça sık yayınlanıyordu. Bugün yayınlanmıyorsa sebebi artık telefonların bataryasının patlamaması değil, bu haberlerin ilgi çekmiyor oluşudur. Örneğin Samsung marka telefonlar hatırlarsanız geçtiğimiz yıl geri toplatılmıştı art arda gelen batarya patlama olayları sonrasında.

Peki batarya neden patlar?

Aslında düzgün kullanırsanız patlamazlar, fakat sebepleri sıralayacak olursak:

1-Bataryaların dışındaki plastik korumayı soyar veya çizerseniz, batarya elektronik sigaranın metal olan dış gövdesine temas edebilir ve kısa devre yaparak önce ısınır sonra yanar ve patlar.

2-Bataryayı ezerseniz yine benzer bir sorun oluşabilir.

3-Bataryayı çabuk şarj etmek için yüksek akımlı bir şarj adaptörüyle örneğin tabletlerin adaptörüyle şarj ederseniz içerisindeki şarj ünitesini bozarsınız. Bu nedenle daha düşük akımla, örneğin bilgisayarın usb çıkışlarıyla şarj ederseniz daha güvenli olacaktır.

4-Elektronik sigarayı çalıştırdığınızda anlık olarak bataryadan yüksek akım çekilir, eğer çok uzun süre düğmesine basarsanız veya soğumasına izin vermeden art arda çok sayıda çalıştırıp çok ısınmasına sebep olursanız yanabilir ve sonra patlayabilir. Ama bu durum mekanik kontrolsüz modlar için geçerlidir, içinde devre bulunan tüm ürünlerde 10 veya 15 saniye kısıtlaması vardır. yani ürün sürekli basımda 10/15 saniye sonra kendini kapatır. yine de Bu nedenle kullanmadığınız zamanlarda mutlaka kapalı tutun ve bir arkadaşınıza elektronik sigaranızı verdiğinizde ona da bu uyarıları yapın. (Bu sorun yeni model elektronik sigaralarda bulunan ısı ve batarya koruma devreleriyle de giderilmiştir.)

5-Elektronik sigaraya kalitesiz veya uyumsuz rezistans (coil) takarsanız yine bataryanız zarar görebilir veya patlayabilir.

6-Elektronik sigara içenler, bataryaları bittiğinde, şarj etmekle zaman harcamamak için yedek bataryalar alıyorlar, bu bataryaları önceden şarj edip yanlarında taşıyorlar. Eğer yedek bataryanızı cebinizde veya çantanızda bulunan bozuk para anahtarlık gibi metal eşyalarla birlikte taşırsanız yine kısa devre yapıp patlayabilir. En güvenlisi plastik bir kap içerisinde taşımak.

Bu uyarılara dikkat ettiğiniz halde kalitesiz bir elektronik sigara kullanıyorsanız hala risk altındasınızdır. Maalesef elektronik sigaralarla ilgili yasal düzenlemeler henüz yeterli olmadığından neredeyse tamamı Çin’de üretiliyorlar. Satış ofisleri, web sayfaları başka ülkelerde olsa da üretim yerleri büyük çoğunluğunun Çin. Fakat kaliteli bir elektronik sigara kullanıyorsanız, uyumlu yedek parçalar kullanıyorsanız, yukarıdaki önlemlere de uyuyorsanız korkmanızı gerektirecek bir durum yok, cep telefonunuza güvendiğiniz kadar elektronik sigaranıza da güvenebilirsiniz!

Tüm bu önlemlere rağmen kendinizi güvende hissetmiyorsanız minik bataryası olan bir elektronik sigara alabilirsiniz, böylece sigarayı bırakıp elektronik sigaraya geçmenin avantajlarından mahrum kalmamış olursunuz.

Ecz. Hasan Günel

Kaynaklar:

https://www.duracell.com/en-us/technology/battery-care-use-and-disposal/

http://eczagundem.com/elektronik-sigaralar-patliyor/

İletişim
 • Y.içi kargo Çekmeköy Şube
 • 539 824 30 30
  Elden teslim ve Kapıda Ödeme Yoktur
 • [email protected]
  #
Şu anda bu ürün stoklarımızda yoktur. Ürün geldiğinde haber almak için aşağıdaki bilgileri doldurunuz..

İsim
Mail